HaberlerKuzey Amerika

Boston saldırısının şüphelilerinin bir süre Türkiye’de kalan Çeçenler olduğu iddia edildi

Boston’daki terörist saldırılara katıldığından şüphelenilen Cohar Tsarnayev 1999-2001 arasında Mahaçkala’daki 1 nolu ilkokulda okudu, ardından da ABD’nin Massachusetts Eyaleti Cambridge’teki bir okulda eğitimine devam etti. Times gazetesi tarafından yayınlanan Vkontakte sayfasının görüntüsünde yeralan veriler bunu gösteriyor. Sayfada Tsarnayev’in 19 yaşında olduğu, bekar olduğu ve şahsi öncelikleri arasında ‘kariyer ve para’yı gösterdiği anlaşılıyor.

Sky News televizyon kanalı ise Cohar’ın kardeşi olduğu ifade edilen ve yine saldırılara katıldığından şüphelenilen 22 yaşındaki Tamerlan Tsarnayev’in Facebook sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında bulunan içerikten bazı alıntılar yaptı. Tamerlan burada şöyle yazıyordu: “Dine daha fazla giriyorum, içki ve sigara içmeyi bıraktım.” Son zamanlarda Amerikan değerlerine karşı eleştirel görüşlerini dile getirmiş ve ABD’de yaşamanın pek de hoşuna gitmediğini yazmıştı.

Güvenlik organları şimdi şüphelilerin kiminle bağlantıları olduğunu, eğitim görüp görmediklerini, görmüşlerse nerede gördüklerini tespit etmeye çalışıyor. Cohar Tsarnayev’in Boston’da yakalanması için yapılan operasyonun tamamlanma aşamasına girdiği ifade ediliyor. Basın-yayın organlarının verdiği haberlere göre ikinci şüpheli polis tarafından öldürüldü.

Times, iki şüphelinin Çeçenistan’dan kardeş oldukları, ABD’ye legal bir şekilde gelmezden önce Türkiye’de yaşadıklarını yazıyor. Gazete, bu kişilerin Massachusetts Eyaleti Cambridge şehrinde tamamen legal bir şekilde kaldıklarını, en az bir yıldır burada olduklarını ve öğrenci olmadıklarını yazmış idi.

İngiliz Sky News televizyon kanalı, güvenlik konularında uzman kıdemli muhabiri Tim Marshall’ın belirttiği üzere Tsarnayev’in belli bir hazırlıktan geçmiş olduğu izlenimi var. Gazeteci Çeçen terörist gruplarından yüzlerce savaşçının Irak ve Afganistan’a gitmiş olduğunu belirtti. Ancak, Marshall, Tsarnayev ABD’ne özel olarak mı gönderildi bu pek açık değil diyor.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.