HaberlerLatin Amerika

Brezilya devlet başkanı reform sözü verdi

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, yaklaşık bir haftadır devam eden hükümet karşıtı gösterileri son erdirmek için çeşitli reformlar yapılacağını açıkladı.

Devlet televizyonundan ve radyosundan halka seslenen Rousseff, toplu taşıma sisteminin iyileştirilmesi ve tüm petrol ruhsat gelirlerinin eğitim için kullanılmasını öngören yeni bir plan üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bakanlar kurulu ile olağanüstü bir toplantı yapan Rousseff, ulusal sağlık hizmetlerinin düzeltilmesi için de başka ülkelerden binlerce doktor getirileceğini belirtti.

Protestocuların endişelerini dikkate aldıklarını ifade eden Rousseff, protestocuların liderlerine enerjileri ve yetenekleri ile sürece katkı sağlamaları çağrısında bulundu. Rousseff, sözlerine şöyle devam etti: “Barışçıl gösteriler, demokrasimizi daha da güçlendirir. Ancak şiddet olaylarına hiçbir şekilde müsamaha gösteremeyiz. Barışçıl protestocuların liderleri ile bir görüşme yapacağım. Çok daha şeffaf ve hataya çok daha duyarlı kurumlar istiyorum.”

Brezilya’da 1964 ve 1985 yıllarındaki askeri cunta rejimine karşı savaşan Marksistler arasında yer alan ve 3 yıl hapis yatan Rousseff, “Benim neslim, sokakların sesinin duyulabilmesi için büyük mücadele vermişti. Aramızdan birçoğu hapishanelere gönderildi, işkence gördü ve hatta hayatını kaybetti. Biz, liderler olarak sokakların sesini duymak ve saygı göstermek zorundayız. Ancak bu seslere ortalığı karıştırmaya çalışan bazı grupların gürültüsünün karışmasına da izin veremeyiz” dedi.

Halkın futbol ve diğer spor turnuvaları için yapılan harcamalara gösterdiği tepkilere değinen Rousseff, Brezilya’nın 2014 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmasının ülkenin turizmi ve uluslararası saygınlığı açısından çok büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Harcamaların inşa edilen spor merkezlerin kullanacak şirketler tarafından yapıldığını belirten Rousseff, “Ben bu harcamaların vergi mükelleflerinin cebinden çıkmasına asla izin vermem. Bu, eğitim ve sağlık gibi bizim için büyük önceliğe sahip alanlara zarar verir. Ancak gelecek yıl konuklarımıza gereken saygıyı göstereceğiz ve harika bir Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacağız” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Sao Paulo kentinde toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto etmek için başlayan gösteriler, kısa sürede yolsuzluk, hayat pahalılığı ve diğer sorunlarla boğuşan Brezilya’nın diğer kentlerine de yayılmıştı. Perşembe günü 1 milyondan fazla kişinin protesto gösterilerine katılmak için sokaklara çıktığı ülkede, göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 2 kişi ölmüş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Futbol turnuvalarına yapılan harcamaları ve gelecek yıl düzenlenecek Dünya Kupası için yeni stadyumların inşa edilmesini de protesto eden eylemciler, 8 takımın mücadele ettiği Konfederasyonlar Kupası maçlarını da hedef almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.