HaberlerLatin Amerika

Brezilya halkının yüzde 75’inin protesto eylemlerine destek verdiği ortaya çıktı

Brezilya halkının %75’inin iki haftadır baş gösteren protesto eylemlerine destek verdiği ortaya çıktı.

Fransa haber ajansının bildirdiğine göre geçtiğimiz gün EPCO dergisi tarafından yapılan son bir ankete göre Brezilya halkı göstericilere geniş destek vermektedir.

Öte yandan yüz binlerin sokaklara döküldüğü Brezilya’da Devlet Başkanı Roussef, yapısal reform sözü verdi ve gösterici gruplarla görüşeceğini açıkladı.

Güney Amerika ülkelerinden Brezilya’da yaklaşık iki hafta önce toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto etmek için sokaklara dökülen gençlerin eylemleri ülke çapına yayılınca, Devlet Başkanı Dilma Roussef, göstericilerle müzakere ve reform sözü verdi.

Geçtiğimiz günlerde, protestocu gençleri överek “Onlarla gurur duyuyorum” diyen Roussef’in bu yatıştırma çabası fayda etmemiş, perşembe günü ülkenin çeşitli kentlerinde sokağa çıkan eylemcilerin sayısı bir milyonu aşmıştı. Gösteriler, daha sonra Brezilya’nın futbol etkinliklerine ayırdığı bütçenin eğitim ve sağlığa aktarılmasını talep eden çevrelerin eylemine dönüşmüştü.

Brezilyalı yetkililer, önümüzdeki ay düzenlenecek olan ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in de katılması beklenen “Dünya Gençlik Günü”nün de benzer protestolara ve şiddet eylemlerine sahne olmasından endişe ediyor. Brezilya’da milyonlarca insan, spor etkinlikleri için harcanan paranın israf olduğunu düşünüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.