AvrupaHaberlerLatin Amerika

Brezilya, Siemens ve Alstom’un 19 milyon Avro parasını dondurdu

Brezilya mahkemesi, metro inşaatında rüşvet verdikleri gerekçesiyle Alman holdingi Siemens ile Fransız şirketi Alstom’un 19 milyon Avro parasını dondurdu.

Brezilya’nın Sao Paulo şehrindeki metro inşaatında şirketler arasında fiyat belirlemesi yapıldığı ve rüşvet verildiği gerekçesiyle Alman teknoloji devi Siemens ile Alstom isimli Fransız şirketinin toplam 19 milyon Avro parası donduruldu. Olayla ilgili olarak üç şirket ve aralarında mahalli ulaşım yetkililerinden 3 kişinin de bulunduğu 5 özel kişi hakkında suçlamalar yapılıyor.

Adli yetkililer, Siemens’in 1999 ve 2009 yılında yapılan metro ihalelerinde Fransız şirketi Alstom, İspanyol şirketi CAF, Kanadalı şirket Bombardier ve Japon şirketi Mitsui ile görüşmeler yaparak ortak fiyat belirlediğini iddia ediyor. Alman holdingi Siemens, medyada verilen haberlere göre yetkililerin iki sefer bilgi taleb etmesine rağmen bilgi vermedi. Daha sonra hakkında cezai işlem yapılmaması için Kartel Dairesine gerekli belgeleri verdi.

Ağustos ayında Siemens yetkilileri, Brezilya resmi daireleriyle her türlü ortak çalışmaya hazır olduklarını bildirmişti. Ekim ayında da hakkındaki suçlamaların ısbatlanması durumunda yetkililerle suçun tazmini için görüşmeye hazır olduklarını belirttiler.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.