EkonomiHaberlerLatin Amerika

Brezilya Ticaret ve Sanayi Bakanı İran’a gelecek

Brezilya’nın Tahran Büyükelçisi, ülkesi Ticaret ve Sanayi Bakanının gelecek yılın ilk aylarında Tahran’a geleceğini bildirdi.

Brezilya’nın Tahran Büyükelçisi Antonio Louis Spinola Salgado, ülkesi Dış Ticaret ve Sanayi Bakanı Miguel Jorge’in iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirlmesi konusunu görüşme niyetiyle gelecek yılın ilk 2 ayı içerisinde Tahran’a bir ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki en son katıldığı bir basın toplantısında, bir süre önceye kadar 2 milyar dolara yakın olup da, ekonomik kriz döneminde 1 milyar dolara düşen İran-Brezilya ticaret hacmine değinerek “İki ülke arasındaki ticari münasebet hacmi son bir yıl içerisinde alınan tedbirler dolaysıyla bugün, bir buçuk milyar dolar düzeyine ulaşmış durumunda” demişti.

Açıklamalarının devamında iki ülkenin işbirliği kapasitelerini yüksek olarak değerlendirdiklerini de belirten Dışişleri Bakanı Mutteki ayrıca “İran-Brezilya ilişkilerinde büyük bir yükselişin yaşanacağına inanıyoruz” diye belirtmişti.

Bu arada İran Cumhurbaşkanı Dr Mahmud Ahmedinejad’ın önümüzdeki 23 Kasım günü, Brezilyalı meslektaşı Lula da Silva’nın resmi davetlisi olarak bu ülkeyi ziyaret etmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.