HaberlerLatin Amerika

Brezilya yönetimi geri adım atıyor, göstericiler protestolarını sürdürüyor

Brezilya’da büyük protestolara neden olan ulaşım zamlarının geri çekilmesine rağmen gösteriler dinmezken Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes, göstericilerin haklarını koruyacaklarını söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Eduardo Paes, “Diktatörlükle yönetilen bazı ülkelerde gerçekleşen gösterilerle Brezilya’daki gösterileri karıştırmayalım. Göstericileri kontrol altına almak istemiyoruz. Brezilya’daki protestocuların gösteri yapma ve istediklerini söyleme hakkı vardır. Bunu koruyacağız, göstericilerin haklarını koruyacağız” diye konuştu.
Zammın iptalinin açıklanmasına rağmen dün gece de protestocular Sao Paulo ve Brasilia’da caddeleri kapadı. Rio de Janeiro’da da eylemciler polisle çatıştı.
Brezilya ve Meksika arasında oynanan Konfederasyon Kupası maçının öncesinde de çatışmalar görüldü. Protestocular gelecek yıl yapılacak Dünya Kupası’na harcanan paradan ve yolsuzluktan şikayetçi. Eylemciler en büyük eylemlerini bugün yapmaktan vazgeçmediklerini söylüyor.

Sao Paulo’da bulunan BBC muhabiri Julia Carneiro, Perşembe oynanacak Konfederasyon Kupası maçları öncesinde yüz binlerce insanın sokaklara dökülmesinin beklendiğini söylüyor. Protestolar ülkenin büyük kentlerinde Rio de Janeiro ve Sao Paulo’da toplu ulaşım ulaşım zamlarının askıya alınmasına kararına rağmen bu iki kentte de sürdü. Toplu taşım ücreti zammının geri çekilmesi protestocuları tatmin etmedi.
18 yaşındaki öğrenci Camila Sena, “Bu artık ulaşım ücretiyle alakalı değil. İnsanlar bu sistemden o kadar iğreniyor ve bundan o kadar bıktı ki, değişim istiyor” dedi. Belo Horizonte kentindeki bir gösterinin en az 10 saat boyunca devam ettiği bildiriliyor. Brezilya polisi kuzeydeki Fortaleza kentinde biraraya gelen 30 bin kişiyi dağıtmak için plastik mermi ve biber gazı kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.