HaberlerLatin Amerika

Brezilya’da göstericiler ile polis arasında çatışmaların devam ettiği bildiriliyor

Brezilya’da göstericiler ile polis güçleri arasında şiddetli çatışmaların devam ettiği bildiriliyor.

Güney Amerika ülkesi Brezilya´da artan toplu taşıma maliyetleri ve 2014 Dünya Kupası´na oldukça fazla harcama yapıldığı gerekçesiyle binlerce kişi sokaklara çıkarak hükümet aleyhinde gösterilerde bulundu.

200 binden fazla kişinin sokaklara döküldüğü Brezilya´da başkent Rio de Jenerio´da 100 bin kişi, Sao Paulo´da ise yaklaşık 65 bin göstericinin sokaklara döküldüğü kaydedildi.

Gösteriler ulaşım ücretlerinin yaklaşık olarak 2 kat artması sonucu başlarken hükümet yetkilileri ise enflasyonun 2011 yılından beri yüzde 15.5 oranında arttığını ve fiyat farkının bu nedenle uygulandığını kaydettiler.

Göstericiler ulaşımdaki artışın yanı sıra 2014 Dünya Kupasına yapılan harcamaların eğitim ve sağlık gibi alanlara harcanması gerektiğini de belirterek paraların boşuna harcanmaması gerektiğini savundular.

Yetkililer protestoların son 20 yıl içerisindeki en büyük ölçekli gösteriler olduğunu ifade ederken Spor Bakanı Aldo Rebelo ise Konfederasyon Kupası ve Dünya Kupası organizasyonlarının engellenmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.