HaberlerLatin Amerika

Brezilya’da Milyonlarca İnsan “Her Yer Taksim”, “Her Yer Direniş” Sloganları Atarak Yürüyüş Düzenlediler.

Brezilya’da dün gece son yıllarda görülen en büyük protesto gösterileri yaşandı. Şehir içi otobüs bilet fiyatlarının artması nedeniyle São Paulo’da geçen hafta başlayan gösteriler, tüm ülkeye yayıldı.

Rio de Janeiro’da 1 Milyon kişi sokağa çıktı ve bazı olaylar yaşandı. Porto Alegre’de de olaylar çıktığı bildirildi.

Porto Alegre’de 50 bin, Belem’de 80 bin Salvador’da 40 bin kişi sokağa çıktı. Rio de Janeiro, São Paulo, Brasilia, Curitiba gibi birçok kentte eyalet hükümetinin binaları halk tarafından kuşatıldı.

Brezilyalı avukat: Erdoğan istifa etmeli!

Brezilya’nın Parana eyaletinin başkenti olan Curitiba’da dün gece bir gösteri yapıldı. Aynı doğrultudaki gösterilerle dayanışma amacıyla yapılan yürüyüşe 10 binden fazla kişi katıldı. Gösteriler, otobüs bilet fiyatlarının artışını protesto etmek amacıyla yapılsa da artık toplumsal bir muhalefete dönüştü. Göstericiler “Halk sokağa!” diye bağırdılar.

Göstericilerden avukat Josane F. Rodrigues, Türkiye’deki gösterilerle ilgili şunları söylüyor: “Erdoğan istifa etmelidir. Çünkü o halkını mutsuz ediyor ve Halkın dini duygularını istismar ediyor.”

T 24 yazarı Erol Anar’ın bizzat gösteri alanından bildirdiğine göre, göstericilerden bazıları “Her yer Taksim! Her Yer Direniş!” pankartı taşıdılar. Gösterinin sonunda eyalet hükümet binası kuşatıldı ve bazı göstericiler içeriye kadar girdi. Polis göstericilere müdahale etti ve gaz bombası attı.

Brezilya medyası da manipülasyona devam ediyor

Brezilya medyası ise manipülasyona devam ediyor. Gazdan etkilenerek bayılan bir göstericiyi taşıyan öğretmeni medya göstermezken, taş atanların görüntüleri sık sık veriliyor. Ve gösterilerin şiddet ve vandalizm içerdiği teması işleniyor. ÈŒzellikle manipülasyonu Brezilya’nın en etkili yayın kuruluşu Rede Globo yapıyor.

Brezilyalılar ayrıca, ABD ve Kanada’da da hükümetlerini protesto ederken, bazı Türkiyeli göstericiler de onlara destek verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.