HaberlerLatin Amerika

Brezilya’da Tartışmalı reform senatodan geçti

Brezilya’da Devlet Başkanı Michel Temer’in ekonomik reform programının parçası olan tartışmalı çalışma yasası değişikliği, parlamentonun üst kanadı senato tarafından onaylandı.

Muhalefet senatörlerinin oturumu engellemek için Başkanlık Kürsüsü’nü işgal etmesinin ardından 6 saat gecikmeyle yapılan oylamada değişiklik, 26’ya karşı 50 oyla kabul edildi.

GEÇİCİ İŞÇİ ÇALIŞTIRMA

Temer’in Brezilya’nın dibe vuran ekonomisini düze çıkarmak üzere uygulamaya koymayı vadettiği reform programının parçasını oluşturan düzenleme, işçiler ve işverenler arasında çalışma kanununu geçersiz kılabilecek geçici akitler yapılabilmesinin ve işverenlerin uzun sürelerle geçici işçi çalıştırabilmesinin önünü açıyor.

Reformlarda ayrıca, kamu harcamalarına tavan uygulanması ve emeklilik sisteminin daha az maliyetli hale getirilmesine yönelik adımlar da bulunuyor.

HALKTAN SERT TEPKİ

Halkın tepkisine yol açan bu reformların, hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle halihazırda güven krizi yaşanan Temer’i siyaseten zor duruma soktuğu belirtiliyor.

Muhalefet, Temer’in, yolsuzluk nedeniyle görevden azledilen önceki Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in başkan yardımcılığını yürütürken onun yerine göreve gelmesi nedeniyle böyle bir programı uygulayabilecek siyasi meşruiyete sahip olmadığını savunuyor. Muhalifler, Temer’in başkanlık için yeniden seçime gitmesi gerektiğini ifade ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (69) içerik yüklenmiştir.