HaberlerLatin Amerika

Brezilya’daki eylemler 11. gününü geride bırakarak devam ediyor

Brezilya dün eylemlerin 11’inci gününde meydanlarda 1 milyondan fazla göstericiyi gördü. Devlet Başkanı Dilma Rusef, Bakanlar Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırdı.Rusef’in bugün halka hitap edip etmeyeceği belli değil.

Programına göre, Katolik Kilisesi’nin temsilcileri ile görüşecek. Güney Amerika’dan çıkan ilk Papa olan 1. Francis’in önümüzdeki ay yapacağı Brezilya ziyareti için güvenlik tedbirleri konuşulacak.

Siyasi gözlemciler, Rusef’i sessiz kalıp eylemlerin kendi kendine bitmesini beklemeye çalışmakla suçluyor.

Bugün 10 kadar şehirde gösteriler yapılması bekleniyor. Önümüzdeki hafta için genel grev hazırlığı var. Brezilya’nın büyük sendikaları ilk kez perşembe günkü eylemlerde sokağa çıkmıştı.

Dünkü olaylarda Sao Paulo’da bir gösterici yoldan geçemeyen bir araç şoförünün otomobilini üstüne sürmesi sonucu hayatını kaybetti.

Rio’da en az 40 kişi yaralandı. Aralarında biber gazı fişeğinin vücuduna isabet etmesi sonucu yaralananlar da var.

Ülkede bir yandan da konfederasyon kupası maçları sürüyor. FIFA, kupanın iptalinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Kupa maçları için ülkede bulunan yabancılar da eylemlere sessiz kalmadı. Kupadan elenen Japon milli takımının teknik direktörü Alberto Zaccheroni, “Bu kadar gerilim olmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Umarız karar vericiler doğru yönetmelerle müdahale eder” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.