Haberler

BRICS zirvesi ve Putin’in tutumunun açıklanması

Rusya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika’nın BRICS sanal zirvesine Perşembe günü Hindistan başkanlık etti. Toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS’in öneminin yanı sıra önemli uluslararası konulardaki tutumunu açıkladı.

Putin önce Afganistan’daki mevcut durumu ele aldı. Rusya Devlet Başkanı, Afganistan’daki mevcut istikrarsız durumdan ABD’yi sorumlu tuttu ve ABD birliklerinin ve müttefiklerinin Afganistan’dan çekilmesinin bölgesel ve küresel güvenliği nasıl etkileyeceği henüz net olmayan yeni bir krize yol açtığını söyledi.

Putin’e göre, BRICS ülkeleri Afganistan’dan uyuşturucu kaçakçılığı ve terörün yayılmasıyla ilgilenmiyor. Son aylarda Afganistan’da yaşanan gelişmeler ve ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD askerlerinin Afganistan’dan derhal geri çekilmesini emreden ve sonuçta kaosa yol açan politikasındaki yadsınamaz rolü göz önüne alındığında Putin, ABD’nin rolüne atıfta bulunuyordu. Afgan ordusunun gücü zayıfladı ve sonunda Taliban Afganistan’ın kontrolünü ele geçirdi.

Rusya ve Çin’in şu anda temel kaygısı, terörizmin Afganistan’da yayılması ve Orta Asya ülkelerine ve nihayetinde iki BRICS ülkesine ihracatıdır.

Aynı zamanda, ABD ve NATO işgali sırasında zaten artış gösteren Afganistan’dan afyon ekimi, üretimi ve uyuşturucu kaçakçılığının benzeri görülmemiş boyutlara ulaşacağından böylece komşu ülkeleri ve hatta Rusya’yı olumsuz etkileyeceğinden endişe ediliyor.

Putin’in vurguladığı ikinci konu, dünyada çok kutuplu bir sistemin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi ihtiyacıydı. Putin” BRICS grubunun da bir parçası olduğu bağımsız ekonomik büyüme ve siyasi etki merkezlerinden oluşan küresel çok kutuplu sistemin güçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

ABD’nin ekonomik ve askeri rakipleri ve BRICS’in önemli üyeleri olan Rusya ve Çin, uluslararası gelişmelerin ve dünya sisteminin gerçeklerinin çok kutuplu bir sisteme geçişi teyit ettiğine inanırken, ABD tek kutuplu bir sistemi sürdürmekte ısrar ediyor ve talep ve değerlerini diğer ülkelere empoze etmeye çalışıp rakip güçlerle hizaya girerek amaç ve isteklerini tek taraflılık üzerinden takip ediyor.

Putin’in üzerinde durduğu üçüncü konu, BRICS grubunu güçlendirmek ve Rusya’nın grubun diğer üyeleriyle yakın çalışmaya hazır olmasıdır.Bu bağlamda, dünyadaki çok çalkantılı durum göz önüne alındığında, BRICS ülkelerinin yakın katılımının çok önemli olduğunu vurguladı. Putin’e göre, BRICS’in güvenilirliği  ve uluslararası ilişkilerdeki rolü artıyor.

2009 yılında kurulan BRICS grubu, dünya nüfusunun %41’inden fazlasını ve dünya GSYH’sının %28’inden fazlasını oluşturmaktadır.

BRICS, üye ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmenin yanı sıra kalkınma bankaları gibi paralel uluslararası kuruluşlar ve yeni bir ticaret sistemi oluşturmak amacıyla kurulmuştur.

Bu bağlamda Rusya, BRICS Grubu üyelerini adil bir ortamda gelişmekte olan ülkelerin kalkınması ve ekonomik büyümesi için koşulları sağlamak amacıyla finansal sistem ve küresel ekonomide reform yapmak için aktif adımlar atmaya çağırıyor.

Siyasi meseleler uzmanı “Mehdi Horsend”, BRICS’in pratikte  belki de en önemli yönünün dünyayı yöneten liberal düzene bir darbe olduğunu vurgulayarak şöyle diyor: ” Ekonomistlerin 10 yıldan kısa bir süre içinde dünya ekonomisinin yarısını kontrol edeceğini söylediği BRICS, doların ikili ve çok taraflı ticaretteki payını azaltma yolunda ilk adımı attı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.