AvrupaHaberler

Brown, Irak soruşturması için çağrıldı

Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown, ülkede devam eden “Irak soruşturmasına” katılmaya ve kanıt sunmaya çağrıldı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre Brown, gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden sonra ifade verecek. Böylece Brown’un ifadesinin seçim döneminde siyasi bir malzeme olarak kullanılması önlenecek.

Birleşik Krallık’ta 24 Kasımda başlayan ve Irak savaşına katılma kararının nasıl alındığı, Irak’ın işgali ile savaş sonrasında uygulanan politikaların masaya yatırıldığı “Irak soruşturmasına” Noel ve yeni yıl tatili nedeniyle 4 Ocak’a kadar ara verildi. Soruşturma çerçevesinde şimdiye kadar çok sayıda emekli büyükelçi ve istihbarat yetkilisi dinlendi.

Emekli bürokrat Sir John Chilcot’un başkanlık ettiği komisyonda, 2010 yılında ise dönemin Başbakanı Tony Blair ile aralarında Jack Straw’un da bulunduğu Blair hükümetinin eski bakanları ve danışmanlarının dinlenmesi bekleniyor.

Ülkenin 2001-2009 yılları arasındaki Irak politikasının değerlendirildiği “Irak soruşturmasında” yer alacak Başbakan Brown ise savaş döneminde Birleşik Krallık’ın Maliye Bakanlığı, savaş sonrası ve İngiliz askerlerinin Irak’tan çekildiği dönemde ise Başbakanlık görevini yürütüyordu.

2009’un Temmuz ayı sonunda Irak’tan tamamen çekilen Birleşik Krallık’ın 6 yıl boyunca bu ülkede toplam 179 askeri hayatını kaybetti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.