HaberlerİranOrtadoğu

Brucerdi: Teröristlerin esas hedefi Meclis Genel kurulu ve milletvekilleri idi

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi, ‘’Teröristlerin esas amacı Meclis Genel Kurulu ve Milletvekillerini hedef almakta faka Devrim Muhafızlarının uyanıklığı ile kapalı kapılarla karşılaştılar’’ dedi.

Tahran Cuma Namazı hutbeleri öncesi bir konuşma yapan Brucerdi, teröristlerin Genel Kurula giremediğini gördükten sonra Meclis’te olan halka ve Meclis çalışanlarına ateş açtıklarını ve onları şehit ettiklerini söyledi.

Brucerdi, ‘’Biz bu komplonun esas planlayıcısının ABD olduğundan şüphemiz yoktur, ABD nğkleer konuda İran karşısında yenildiğinden ve bu bilimin yüzde yüz İran tarafından elde edildiğinde sinirlidir, biz itikadi oların bu bilim dalının askeri alanda kullanmayacağız’’ dedi.

Brucerdi, ‘’Biz Siyonist rejime hiçbir meşruiyet tanımayan tek ülkeyiz ve ABD bundan dolayı sinirlidir, biz tüm işgal altındaki toprakların serbest bırakılması gereğini vurguladığımız için ABD bizden sinirlidir’’ dedi.

Brucerdi, ‘’Savaş zamanında kendimizi savunmak için hatta bir füzemiz yoktu ve bugün dünya’nın en ileri füzelerine sahip birkaç ülkeden biriyiz, ABD bundan sinirlidir, ABD bizim Suriye ve Irak’ta onların komplolarını suya düşürdüğümüzden o ülke devletlerinin daveti ile oralarda müsteşari varlığımızdan sinirlidir, bizde ABD’ye sinirlen ve sinirinden öl diyoruz’’ dedi.

Brucerdi, yapılan terör olayının çocukça, alçakça olduğunu belirterek, ‘’Silahsız insanlar karşısında onlara otomatik silahlarla saldırmak cesaret değildir. Bu olay İran halkı ile İslam Cumhuriyetinin iradesinde bir etki etmeyecektir. Biz Allah’ın inayeti ile yolumuza devam edeceğiz, sınırlarımızın dışında var olmamız bizin iktidarımızın göstergesidir’’ dedi.

Tahran’da gerçekleşen terör saldırısında teröristler İmam Humeyni türbesi ile İslami Şura Meclis binasını hedef aldılar.

Tüm teröristlerin etkisiz hale getirildiği olaylarda 17 kişi şehit olurken 53 kişiden fazla yaralandı.

İran İstihbarat Bakanlığı bir açıklama ile teröristlerin isim ve fotoğraflarını yayınlayarak teröristlerin Vahabbi ve Tekfirci guruplara bağlı oldukları ve IŞİD’e katıldıktan sonra ülke dışına çıktıklarını ve Musul ve Rakka’daki terör olaylarına da katıldıklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.