AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Brüksel’de Trump Protesto Edildi

Binlerce kişi, gelecek hafta NATO zirvesi için Brüksel’e gelecek olan ABD başkanı Trump aleyhinde protesto gösterisi düzenledi.

ABD Başkanı Donald Trump, gelecek hafta düzenlenecek NATO zirvesi için geleceği Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Belçika’daki çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sendikaların çağrısı üzerine binlerce kişi, Trump karşıtı gösteri için NATO ve çeşitli Avrupa Birliği (AB) kurumlarına ev sahipliği yapan Brüksel’in Kuzey Tren Garı önünde buluştu.

Protestocular, üzerinde “Trump’ı durdurun”, “Küçük ellerini haklarımdan uzak tut”, “İklim değişikliği yalan değil” ve “Cehennem çukurumuzdan uzak dur” yazılı döviz, pankart ve flamalar açtı.

Öte yandan gösteriye Filistin yanlısı gruplar da destek verdi. “Trump hoş gelmedi: Barışı yeniden yüceltelim” sloganıyla yürüyen Filistin destekçileri, Trump ve ABD’nin Ortadoğu politikaları aleyhinde sloganlar attı.

Belçika polisi, protesto nedeniyle çevrede geniş güvenlik tedbirleri aldı.ABD Başkanı Trump aleyhinde sloganlar atan grup, olaysız dağıldı.

NATO Zirvesi 11-12 Temmuz tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek.

Bilindiği gibi Trump, daha önce yaptığı açıklamada NATO üyelerinin savunma için yeterince bütçe ödemediklerini bildirmiş ve onlardan NATO’ya mali açıdan daha fazla katkıda bulunmalarını istemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.