EyyamullahHaberlerİmam HumeyniİranOrtadoğu

Bugün İmam Humeyni’nin liderliğindeki tarihi İslami kıyamın yıldönümüdür

Bugün hicri şemsi takvime göre 15 hordad, Miladi takvime göre 5 haziran. Bugün, 1963 yılında İmam Humeyni’nin liderliğindeki tarihi İslami kıyamın yıldönümüdür.

1963’de zalim Şah rejimine karşı bugün gerçekleşen tarihi kıyam, İran tarihinin geleceğini belirlemesi açısından son derece önemli bir tarih olarak kayıtlara geçerken, sözkonusu tarihi günde Şah rejimi güvenlik güçleri Tahran’ın güneyinde yer alan Kum kentinde İmam Humeyni’yi, Şah rejimine karşı gelmekten dolayı tutuklamış, ardından başta Kum kenti olmak üzere Tahran ve İran’ın diğer kentlerine halk kıyamı şeklindeki gösteriler yayılmıştı.

Halkın diktatör Şahlık rejimine karşı İmam Humeyni’yi destekleyen bu gösterisi taguti rejim tarafından kanlı bir şekilde bastırılmış ve yüzlerce Müslümancın kanı akıtılmıştı.

Söz konusu kıyam her ne kadar o dönemde Müslümanların şehit edilmesi ve Şah rejiminin lehine sonuçlanmış gözükse de, bu cinayet İslam inkılabı uyanış hareketinde yeni bir sayfanın başlamasına ve sonuç olarak da İslam inkılabının zaferle sonuçlanmasına vesile olmuştu.

Bugün İran’da kanlı 15 hordad kıyamının yıldönümüdür ve bu münasebetle başta şehitlerin mezarları ziyaret edilirken günün konusuyla ilgili olarak da çeşitli etkinlikler düzenlemekte ve İran halkı, İmam Humeyni’nin başlattığı inkılabçı yola bağlı kalacağını tekrar dile getirecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.