AvrupaHaberler

Bulehr santrali NPT için bir tehdit değildir

Rusya Enerji ve Güvenlik Merkezi Başkanı Anton Holopkov bir Rus gazetesine verdiği demeçte Buşehr nükleer santralinin elektrik üretimi için barışçıl bir nükleer merkez olduğunu vurgulayarak söz konusu santralin NPT için bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

ABD’nin BM’deki eski temsilcisi John Bolton’un İran’ın Buşehr nükleer santralini, Askeri amaçlı plutonyumun üretimi için kullanabileceği yönündeki sözlerine karşılık Rus başkan Bolton’un bu iddiasının asılsız olduğunu ve gerçeklerle bir ilgisinin olmadığını belirtti.

Rus başkan “Bolton Amerika’nın BM temsilcisi olduğu 2005 yılında o dönemin ABD Başkanı Buşehr nükleer santralinin NPT düzeni için bir tehdit olmadığını itiraf etmişti. Tahran askeri amaçlı Plutonyum üretmeye karar verse dahi bu teknolojik açıdan mümkün değil. Buşehr santrali UAEK denetimi altında faaliyet gösterecek ve barışçıl bir merkezdir” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen hafta yaptığı açıklamada Buşehr nükleer santralinin UAEK denetimi altında açılacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.