AvrupaHaberler

Bulgaristan’da 2000 polis istifa etti

Bulgaristan’da emeklilik tazminatları ile ilgili yeni düzenlemeyi protesto eden 2 bin polis toplu istifa etti.

Bulgaristan’da hükümetin uygulamaya çalıştığı kemer sıkma politikası çerçevesinde, güvenlik sektörü çalışanlarının 20 brüt maaş emeklilik ve istifa tazminatının yarıya düşürülmesi kararına karşı protestolar sürerken, iki bin polis görevinden istifa etti.

Maliye Bakanı Vladislav Goranov’un İçişleri Bakanlığı Çalışanları Sendika Federasyonu (SFSMVR) Başkanı Valentin Popov ile yaptığı görüşmenin ardından protestolara katılan 2 bin polisin toplu halde istifa dilekçelerini sundukları bildirildi.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Bakan Goranov, halen çalışan personel için 20 maaş tazminatının geçerli olduğunu öne sürerek, polislerden toplu halde görevlerinden istifa etmekten vazgeçmeleri çağrısında bulundu. Goranov, tazminat konusunun parlamentonun kabul edeceği yeni bütçe kanununda karara bağlanacağını da sözlerine ekledi.

Sendika Başkanı Popov ise, güvenlik sektörü çalışanların haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirterek, ülkede üç gündür sivil kıyafetle sokaklara dökülen polislerin gösterilere devam edeceğini ifade etti.

Toplantıya katılan Cezaevleri Gardiyanları Sendikası’nın lideri İvan Petrov da protestoların haklı olduğunu ve haklarını geri alana kadar da mücadelelerini sürdüreceklerini duyurdu.

Petrov, nüfusu yaklaşık 7 milyon olan Bulgaristan’da sayısı 100 bini bulan güvenlik sektörü çalışanlarından sadece 10 bininin istifa etmesi durumunda en az 100 milyon avro tazminat ödememek zorunda olacağını ve devletin büyük zarar göreceğini savundu. Petrov, İçişleri Bakanlığı’nın bünyesinde itfaiye, askeri personel, gardiyan gibi görevlilerin de çalıştığını anımsattı.

Bulgaristan’daki güvenlik sektörü çalışanların tepkisine eleştirel yaklaşan İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, istifa eden herkesin dilekçesinin kabul edileceğini duyurmuştu.

Ülke genelinde halktan destek görmeyen protestolarını sürdüren polisler ise üç gündür kilit ulaşım noktalarında trafiği engelleyerek hükümet karşıtı sloganlar atıyor.

Pazar günü ise Sofya’daki parlamento binasının önünde on binlerce memurun katılmasıyla büyük protesto eyleminin düzenlenmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.