AvrupaHaberler

Bulgaristan’da ekonomik kriz büyüyor

Ekonomik krizin olumsuz etkilerinin giderek daha fazla hissedilmeye başlandığı Bulgaristan’da işsizlik oranı rekor düzeyde artıyor.

Bulgaristan iş ve işçi bulma kurumundan yapılan açıklamada, geçen Ocak ayında işsizler ordusuna 28 bin kişinin daha eklendiği ve işsiz sayısının 366 bin 887’ye ulaştığı bildirildi. Açıklamada, çalışabilir nüfus arasında resmi işsizlik oranının yüzde 9,9 olduğu kaydedildi.

Ekonomi uzmanları, nüfusu 7.45 milyon Bulgaristan’da geçen yıl ekonomik krizin etkisiyle her ay ortalama 17 bin kişinin işsiz kaldığını hatırlatarak, yeni yılın ilk ayında bu rakamın yaklaşık yüzde 61 artarak 28 bine ulaşmasını “son derece karamsar bir tablo” olarak değerlendiriyor.

Bulgaristan’da hemen hemen her sektörde durma noktasına gelen yatırımların canladırılabilmesi için hükümet Avrupa Birliği’nden yardım bekliyor. Başta başbakan Boyko Borisov olmak üzere hükümet üyeleri Avrupa Birliği tarafından daha önce kesilen yardım fonlarının yeniden açılması için Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu’nda yoğun bir lobi çalışması yapıyor.

Uluslararası gözlemciler, gerekli ekonomik tedbirlerin alınmaması ve Avrupa Birliği’nin yardım yapmaması durumunda Bulgaristan’daki krizin önümüzdeki aylarda daha da “vahim” boyuta ulaşacağı görüşünde birleşiyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.