HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: ABD’nin politikaları, bölgede kriz kaynağıdır

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, ABD’nin savaşçı politikaları ve terör örgütlerini desteklemesi ve de nükleer anlaşma başta olmak üzere uluslararası anlaşmaları çiğnemesinin bölgede krizin sürmesine neden olduğunu ifade etti.

Bugün Gürcistan-İran parlamentolar arası dostluk grubu eşbaşkanı Şalva Kiknavezlidze ile Tahran’da bir araya gelen Burucerdi, Yemen’deki insani krizden dolayı üzüntülerini dile getirerek, Yemen’de masum çocuk, kadın ve sivillerin katliamının ABD’nin Suudi Arabistan’a doğrudan desteğinin sonucunda olduğunu belirtti.

Burucerdi, Yemen halkının en az imkanla gösterdiği 3 yıl direnişin ardından mütecavizlere kan kaybettirerek, Suudi Arabistan ve müttefiklerini fahiş askeri yenilgiye uğrattığını vurguladı.

Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı, Tahran’ın terörle mücadele politikasına işaretle, kalkınmak için tüm ülkelerin terörle mücadele etmesine ve sürdürülebilir güvenliğin sağlanmasına ihtiyaç olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin güçlenmesine vurgu yaptı.

Gürcü yetkili de görüşmede, bölge ülkelerindeki ekonomi alanındaki potansiyel imkanların kullanılması için barış ve güvenliğin sağlanmasına ihtiyaç olduğunu ifade ederek, Tahran-Teflis işbirliğinin gelişmesinin gerekli olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.