HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: Amerika bir savaş suçlusu olarak kamuoyuna karşı cevap vermelidir

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi, Amerika’nın insanlığa karşı işlediği savaş suçundan dolayı özellikle de göçmen çocukları ebeveynlerinden ayırmasında işlediği suçla ilgili uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargılanması ve dünya kamuoyuna cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Burucerdi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD’nin, Suriye ve Irak’ta işlediği suçlar, IŞİD’e desteği, Yemen savaşına katılımı ve Suudi Ordusunun Yemen halkını öldürmek için en modern silahlarla donatılması yoluyla adalet önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

Burucerdi, İslam ümmetinin düşmanları Suudi Arabistan ile bölgedeki bazı işbirlikçi ülkelerin, Yemen’in ezilen halkını öldürmeyi bırakması ve bu ülkedeki suçlarına karşılık vermesi gerektiğini vurgulayarak savaş suçu işleyenlerin bu cinayetlerle ilgili hesap vermeleri gerektiğini söyledi.

Burucerdi, İran Dışişleri Bakanı tarafından “Fars Körfezi’nde Bölgesel Diyalog” oluşturulması önerisine de atıfta bulunarak ”İran’ın Umman, Katar ve Kuveyt gibi bazı ülkelerle ilişkileri var, ancak ABD ve Siyonist politikaları izleyen bazı ülkelerle bu ilişkiler sınırlı ve kesintidedir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.