HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: Amerika’nın komploları milli insicamla bozulacaktır

İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi, İran aleyhinde yeni yaptırımlar peşinde olan Amerika’nın İran’a karşı komplolarının İran halkının milli birlik ve beraberliğiyle kesinlikle yenilgiye uğrayacağını söyledi.

İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi, İRNA ajansına verdiği demeçte, İran İslam inkılabının zafere ermesindeki en önemli faktörün İran halkının birlik ve beraberliği olduğunu belirterek, son 40 yılda başta Amerika olmak üzere İran İslam inkılabı düşmanlarının İran aleyhindeki komplolarının yenilgiye uğratılmasına işaretle, bunun her şeyden önce İran halkının birlik ve beraberliği sayesinde gerçekleştiğini kaydetti ve ‘bu siyaset bundan sonra da aynı ciddiyetle devam ettirilmeli’ dedi.

İran ve Avrupa arasında nükleer anlaşma konusundaki müzakerelere de temas eden Alaaddin Burucerdi, İslam inkılabı rehberinin nükleer anlaşma konusunda sunduğu şartların bundan sonraki müzakerelerde kesinlikle gözönünde bulundurulacağını söyledi.

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, 23 mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, ”ABD’nin engellemelerine rağmen İran’ın iktisadi çıkarlarının temin edilmesi için İran’a gerçek bir garantinin verilmesini, ”İran’ın füze programına müdahale edilmemesini’, ”İran’ın bölgesel gücünün gündeme getirilmemesi’, ‘İran devlet ve özel sektörle ticarette ödemelerin ve para havalesinde Avrupa Bankalarının garanti vermelerini’ ve de ”Amerika’nın yaptırımlarına karşı Avrupa ile nükleer anlaşmanın devamı karşısında’ nükleer anlaşmanın korunması konusunda bunları şart koşmuştu.

İslam inkılabı rehberi, ayrıca Avrupa ülkelerinin petrol satışı ve bankacılık işlemleri konularında da garanti vermeleri gerektiğini belirterek, “İran bu 3 Avrupa ülkesi ile kavgalı değildir fakat biz onlara güvenmiyoruz ve bundan dolayı onlardan gerçek garantiler istiyoruz. Eğer Avrupalılar isteklerimizi geciktirirlerse İran’ın nükleer faaliyetlerini başlama hakkı saklıdır’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (39) içerik yüklenmiştir.