AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşma konusunda açıklamaları İran’ın sorunlarını çözmez

İran Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi, Avrupa ülkeleri liderlerinin nükleer anlaşma konusunda olumlu konuşmalarının İran’ın sorunlarını çözmeyeceğini belirterek, onların bunu uygulamada göstermeleri gerektiğini ve Amerika karşısında durmaları ve taahhütlerine bağlı kalmaları gerektiğini söyledi.

Alaaddin Burucerdi, el’Alem kanalına verdiği demeçte, İran’ın Amerika’nın nükleer anlaşma konusunda baskıları karşısında Avrupalıların girişimini beklediğini belirterek, onların nükleer anlaşmadaki taahhütlerine bağlı kalıp kalmadığını göreceğini söyledi.

Burucerdi, İran İslam Cumhuriyetinin nükleer anlaşmadan önceki şartlara dönmeye hazır olduğunu da hatırlatarak, ”İran Atom Enerjisi Kurumu, lazım olduğu takdirde bu konuda uygulamada adımlar atmak için hazırlıklıdır’ dedi.

Burucerdi, Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki gücünü anladığını belirterek, ”bölgesel güç Amerika’nın görmezden geleceği bir şey değildir ve de İran’ın bölgedeki gücünü azaltması ve füze programından geri adım atması Amerika’nın arzusudur ama bunlar İran’ın kırmızı çizgileridir’ dedi.

Burucerdi, terör örgütü IŞİD’in, askeri, siyasi, psikolojik ve uluslararası olmak üzere bütün sahalarda ağır yenilgi aldığını belirterek, ”Amerika’nın halihazırdaki siyasetinin IŞİD’i desteklemek ve bundan dolayı da Amerikalıların IŞİD liderlerinin çoğunu Afganistan’a intikal ettirdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.