HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: “Batı’ya yaptırım uygulayabilecek güce ulaşmalıyız”

İran haber ajansı muhabirinin bildirdiğine göre, İran’ın batıya yaptırım uygulayabilecek güce ulaşması gerektiğini söyleyen İsam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin beyanarları hususndaki bir soruya İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, İslam İnkılabı Rehberi’nin son beyanatları aslında İslam Cumhuriyeti’nin sahip olduğu kapasiteye işaret ettiğini, bunun anlamı ise İran’ın eli ayağı bağlı olmadığının göstergesi olduğunu söyledi.

Burucerdi, İran İslam Cumhuriyeti, Avrupa’ya doğalgaz yaptırımı uygulayıp uygulayamayacağı sorusuna, İran’ın halihazırda Avrupa’ya gaz ihraç etmediği, buna karşın gaz menşeli ürünlerin ihracatı yaptırıma karşın kesilebileceğini belirtti.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı, enerji ve yakıtın Avrupalıların yaşantısıyla içiçe olduğunu konuşmasına ekledi.

Nükleer müzakereler olağan yolunda devam ettiğini belirten Burucerdi, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de genel olarak müzakerelerin sonuç vermesine yana olduğunu dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.