HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi, Fransa’ya İran televizyon yayınlarının kesilmesi konusunda itiraz etti

İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, Fransa’nın Tahran büyükelçisine, İran İslam Cumhuriyeti Raydo Televizyon Kurumu’nun uluslar arası yayınlarının Eutelsat uydusu tarafından kesilmesi sebebiyle itirazını bildirdi.

Burucerdi, mektupta, İran’a ait 9 televizyon kanalı ile 34 radyo istasyonunun yayınlarının durdurulmasının kabul edilemez ve hukuk dışı olduğunu bildirdi.

Fransız şirketinin sözkonusu girişiminin uluslar arası kanunların ihlali olduğunu bildiren İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, sözde demokrasi ve özgürlükten dem vuran Fransız yetkililerin, sözkonusu yasak konusunda görüşlerini gözden geçirmelerini ve mantık dışı alınan kararı düzeltmelerini isterken İran halkının Fransa halkına olan bakış açısının değişmesine sebep olmamalarını istedi.

Bilindiği gibi Fransız şirketi Eutelsat’tan 16 Ekim Salı günü yapılan yazılı açıklamada Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin çalışmaları ve Fransız Ulusal Ajansı’ndan gelen bilgiler doğrultusunda Hotbird uydusu üzerinden İran Radyo-Televizyon yayınlarını kesme kararının alındığı duyurulmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.