HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: İran füze programlarıyla ilgili hiç bir ülkeyle müzakere etmeyecek

Fars haber ajansına göre, Burucerdi, Brüksel’de Avrupa parlamentosu dış ilişkiler komite başkanı David Mc Allister ile görüşmesinde, İran’ın kitle imha ve nükleer silahların kullanılmasına şiddetle karşı olduğunu belirterek, düşmanın muhtemel saldırısına karşı caydırıcılık stratejisi siyasetinin tek yolunun füze gücü olduğunu ve İran’ın da bu konuda kimseyle müzakereye oturmayacağını söyledi.

Burucerdi, ayrıca Avrupa Birliği’nin Amerikan başkanı Trump’ın nükleer anlaşma aleyhindeki açıklamalarına bir çok kez tepki gösterdiğini belirterek, bu tutumun gerçekte Avrupa Birliği’nin çıkarları çerçevesinde olduğunu ve aynı zamanda Amerika’nın siyasetlerinden ayrıldığını gösterdiğini söyledi.

Burucerdi, İran’ın Avrupa Birliği ile ilişkilerinin karşılıklı çıkarlar ve saygı esasında olduğunu belirterek, ”terörizmle mücadele, başta AB olmak üzere çoğu ülkelerle ortak işbirliğinin bir bölümü’ olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede, David Mc Allister de, Avrupa Birliği’nin İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmaya destek verdiğini belirtirken, iki taraf yetkilileri arasında karşılıklı anlayış çerçevesinde müzakerelerin işbirliğinin gelişmesine vesile olacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.