HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: İran, Füzesi İçin Kimseyle Müzakere Etmez

İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi; İran’ın füze konusunda hiçbir ülke ile müzakere etmeyeceğini belirterek, İran’ın füze faaliyeti ile açıklama yapmanın, iç işlerine müdahale sayıldığını ifade etti.

Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Tesnim’e yaptığı açıklamada; Fransa Cumhurbaşkanı’nın nükleer anlaşmanın içeriğinin gözden geçirilmesi ve İran ile füze programı hakkında müzakere yapılmasına dair açıklamasına tepki göstererek, “Batılar ve müttefikleri, İran’ın füze programı konusunda hiçbir ülke ile hiçbir müzakere yapmayacağını bilmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İran’ın füze faaliyetlerini kendi savunma doktrini çerçevesinde geliştirdiğine dikkat çeken Burucerdi; İran’ın füze faaliyeti hakkında açıklamada bulunmanın iç işlerine müdahale anlamına geldiğini ve uluslararası örgütler nezdinde dava açma haklarını saklı tuttuklarını belirtti.

Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı; İran İslam Cumhuriyeti’nin defalarca füze çalışmalarının toprak bütünlüğünü koruma doğrultusunda olduğunu ve bölge ülkeleri ve diğer ülkeler için asla tehdit sayılmadığını ilan ettiğini söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi’nin nükleer silah yapımında kullanılabilecek füze ve nükleer teknolojinin kullanılmasını haram kıldığı fetvasına işaretle, nükleer silah konusunda araştırma yapmanın İran İslam Cumhuriyeti’nin askeri doktrininde olmadığını kaydetti.

Burucerdi, bazı ülkelerin yaramazlıkları ve aşırı istekleriyle nükleer anlaşmayı bozmaya ve İran’ın barışçıl füze programını bahane unsuru haline getirmeye çalıştığını ancak İran’ın her daim uyanık davrandığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.