HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: İran ve Irak sınırları en güvenli sınırlardır

İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, İran ve Irak sınırlarının iki ülkenin kültürel ve dini ortaklıklarından dolayı İran’ın en güvenli sınırları olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Burucerdi, dün İranlı ziyaretçilerin Erbain münasebetiyle ilgili yapılan oturumda, İranlı Erbain ziyaeretçilerinin Irak’a güvenli bir şekilde geçişleri konusunda Iraklı yetkililerle gerekli koordinenin yapıldığını söyledi.

Burucerdi, Erbain ziyaretçilerinin bu durumuyla ilgili Iraklı yetkililerin kendilerine en iyi şekilde koordine içinde olduklarını söyledi.

Alaaddin Burucerdi ayrıca Irak’ın Şib sınırını ziyaretinde Iraklı sınır güçlerinin İranlı ziyaretçiler ile koordinesi, ayrıca Irak halk güçleri Haşdi Şabi ve Irak taklid mercilerinin başta IŞİD terör örgütü olmak üzere genelde terörle mücadelesindeki rollerini övdü.

9 Kasım 2017, hicri kameri 20 safer 1439 İmam Hüseyin aleyhisselamın şehadet yıldönümünün kırkıncı günü yani Erbain’in yıldönümüdür. Bu münasebetle Hz.Hüseyin’in türbesinin bulunduğu Kerbela şehri Erbain münasebetiyle her yıl ülke içinden ve dışından milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı