HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: İran zerre kadar füze programından geri adım atmayacak

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, İran’ın zerre kadar füze programından geri adım atmayacağını ve kesinlikle KOEP anlaşmasının değiştirilmesine yanaşmayacağını bildirdi.

Bugün İslami Şura Meclisi haber ajansının sorularını cevaplandıran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Amerika Başkanı Trump’ın Bercam’la ilgili yaptırımları askıya alma süresini uzatmasına temasla, Trump’ın plan ve açıklamalarının kesinlikle hayata geçecek tipte olmadığını, KOEp nükleer anlaşmasının ulaslararası bir anlaşma olduğunu ve BM güvenlik konseyince de onaylandığını belirtti.

KOEP nükleer anlaşmasının uluslararası bir belge olduğunu hatırlatan Burucerdi, BM güvenlik konseyinin daimi üyeleri ve Almanya’nın bu anlaşmayı imzaladıklarını ve bu yüzden bu ülkeler İran’dan daha fazla Amerika’nın davranışına itiraz etmeleri gerektiğini vurguladı.

Trump’ın ileri sürdüğü şartlara da değinen Burucerdi, İran füze gücü hakkında zerre kadar geri adım atmayacağının altını çizdi.

İşgal rejimi İsrail’in İran’a yönelik tehditlerinin devam ettiği bir ortamda İran’ın savunma sistemi ve füze sistemlerinin güçlendirilmesinin bir zaruret olduğunu belirten Burucerdi, Trump’ın İran ile varılan nükleer anlaşmayı uzatmaktan başka bir çaresi olmadığı için onu imzalamaya mecbur kaldığını ve Amerika’nın yeni yaptırımlarının da, açık bir ihlal olduğunu ve uluslararası hukuka aykırı davrandığını gösterdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.