HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: İran’ın nükleer çalışmaları güçlü bir şekilde devam edecek

İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi, İran’ın nükleer gücünün nükleer anlaşmadan sonra, güçlü, yeni teknoloji ile devam ettiğini söyledi.

Burucerdi, dün bazı milletvekillerin İsfehan UCF nükleer tesislerini ziyaret kulisinde yaptığı açıklamada, İran ve 5+1 grubu arasında varılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) nükleer anlaşmasından sonra İran’ın nükleer konuda hem kalite ve hem de sayısal olarak bir gerilemenin olmadığını aksine daha iyi bir şekilde ilerlediğini belirterek, İranlı uzmanların barışçı nükleer faaliyetlerinin çok iyi bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Burucerdi, nükleer anlaşmadan sonra İran’ın nükleer alandaki yeteneklerinin azalmadığının Amerika tarafından bilinmesi gerektiğine temas ederek, ‘nükleer anlaşmayla birlikte ülkenin ihtiyaçlarının da temin edildiğini’ söyledi.

Bu arada İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) bağlılığını teyit edebilecek tek kurum olduğunu belirtti.

Salihi, ABD başkanı Trump’ın KOEP’in ruhunun İran tarafından çiğnendiğina dair sözlerine karşın, ‘’Burada tek merci UAEK’dir ve UAEK bugüne kadar 9 kez İran’ın KOEP’e bağlılığını onaylamıştır’’ dedi. Salihi, UAEK Başkanı Amano’nun KOEP’te T bendinin düzeltilmesi yönünde sözleri bulunduğu iddialarına karşın, ‘’Benim daha önce de belirttiğim gibi İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Eakçi ve Amano bu madde üzerinde bir sorun yoktur’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.