HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Burucerdi: Lübnan Hizbullahı bölgede terörizme karşı çok önemli bir güçtür

İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi, Lübnan Hizbullah hareketini bölgede terörizme karşı çok önemli bir güç olarak niteledi.

Brüksel’de temaslarda bulunan İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi, dün Avrupa Parlamentosu dış ilişkiler komitesi temsilcileriyle oturumunda, Lübnan Hizbullah hareketinin Lübnan hükümeti ve meclisinde önemli konuma ve role sahip olduğunu belirterek, ‘Hizbullah hareketinin bölgede terör örgütünün yenilgiye uğratılmasında da çok büyük bir rol oynadığını söyledi.

Burucerdi, İran’ın halihazırda 3 milyon Afganlı mülteciye evsahipliği yaptığını hatırlatarak, ‘elbette uluslararası toplumun mülteciler ve göçmenler konusunda ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunu’ ama İran’ın mülteciler konusunda ciddi bedel ödediğini belirtti ve İran’ın 3 milyon Afgan mülteciye evsahipliğinin önemine vurgu yaptı.

Burucerdi, İslam inkılabı rehberinin emri üzerine Afganlı bütün mülteci çocuklarının hangi yolla İran’a gelirse gelsin onların İran okullarında okumalarına imkan verilmesine de işaretle, İran’ın mültecilere bakışının insani olduğunu ama bazı Avrupa ülkelerinin mültecilere şiddet uyguladığına dikkat çekti.

Burucerdi, mülteciler sorununun kökünün kazınması gereğine değinerek, Amerika’nın başta Ortadoğu bölgesi olmak üzere dünyanın değişik yerlerinde güvensizlik ortamı oluşturmasının komşu ülkeler ve Avrupa’ya mülteciler meselesinin başlıca sebebi olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.