HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: Müslümanlar İslam’ın tanıtımı için ciddi çaba göstermeliler

İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, müslümanların İslam dininin gerçek çehresinin en iyi ve güzel şekilde tanıtılması için çok ciddi çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

Burucerdi, Türkiye’nin İran büyükelçisi Ümit Yardım ile görüşmesinde bölgede tekfirci terörist grupların girişimlerinin İslam dininin olumsuz tanıtılmasına ve algılanmasına neden olduğunu belirterek, İslam ülkelerinin, dostluk, kardeşlik mesajı içeren yüce İslam dininin daha iyi tanıtılması ve aynı zamanda İslam ümmetinin birliğini göstermesi için ciddi çaba harcamaları gerektiğini bildirdi.

Burucerdi, şubat ayında İslam ülkeleri meclisleri 9. zirve oturumunun İran’da yapılacak olmasına da temasla, İslam dünyasının mevcut sorunlarının giderilmesi için müslüman ülkeler arasında karşılıklı işbirliğinin gerektirdiğini, Tahran’da yapılacak sözkonusu oturumun da bu konuda iyi bir fırsat olacağını söyledi.

Sözkonusu görüşmede Türkiye’nin İran büyükelçisi Ümit Yardım da, başta bölge olmak üzere İslam ülkelerinin sorunlarına temas ederek; terörizm ve onun neden olduğu feci olaylara karşı galip gelmek için başta İran ve Türkiye olmak üzere İslam dünyasının güçlü ülkeleri arasında işbirliği katılımının olması gerektiğini dile getirdi.

Ümit Yardım, Suriye konusunda düzenlenmesi kararlaştırılan Cenevre 2 Konferansı’na da temas ederek; Türkiye’nin, sözkonusu konferansta İran’ın katılımının buhranın giderilmesi konusunda daha önemli adımların atılmasına yardımcı olacağına inanmakta olduğunu söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.