HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: Rusya tutumunu düzeltmiştir

İran İslami şura meclisi dış politika ve milli güvenlik komisyonu başkanı Alaadin Burucerdi, Rusya dışişleri bakanının 3’lü Tahran bildirisi konusundaki sözlerini olumlu karşıladı.

Sergey Lavrov, Moskova’da yaptığı açıklamada Tahran bildirisinin İran nükleer sorununun barışçı yollardan çözümü için ortam hazırladığını belirtti.

Alaadin Burucerdi dün El’Alem TV kanalına verdiği demeçte Moskova’nın yeni tutumu ve Rusya dış işleri bakanının Tahran bildirisi konusundaki sözlerine işaretle, bu sözlerin olumlu gelişmelerin belirtisi olduğunu ifade etti.

Burucerdi, İran ve Rusya ilişkilerinin Siyonist rejim ve Amerika’nın tüm baskılarına rağmen iyi olduğunu, İran’ın Rusya’nın taahhütlerini yerine getirmesini beklediğini belirtti.

Burucerdi Rusların, İran’a S300 füze sistemini teslim konusundaki taahhütlerine bağlı kalmaları zaruretinin altını çizerken, İran’ın füze alanında önemli kabiliyetleri bulunduğunu, fakat önemli olanın ise Rusya’nın bir taahhütte bulunduğu zaman onu yerine getirmesi ve imzaladığı anlaşmayı gerçekleştirmesi olduğunu belirtti.

Burucerdi Tahran nükleer araştırma merkezi yakıtı konusunda da bundan önce Viyana görüşmelerinde karşı tarafın Rusya, Amerika ve Fransa’dan oluştuğunu, konunun onlardan oluşan halkada çözümlenmesine vurgu yaptıklarını, fakat hali hazırda Türkiye ve Brezilya’dan oluşan yeni bir halkanın oluştuğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.