HaberlerİranOrtadoğu

Burucerdi: Terörizmle mücadelede ülkeler arasında güvenlik alanında işbirliği zaruridir

İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, terörizmin bölge ve dühya için bir tehdit ve tehlike olduğunu belirterek, bu bela ile mücadelenin ancak ülkeler arasında istihbarat ve güvenlik işbirliğinin mümkün olduğunu söyledi.

İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkanı Alaadin Burucerdi, dün Türkmenistan’ın İran büyükelçisi Ahmet Gorbanov ile görüşmesinde, iki ülke arasında güvenlik alanında işbirliğinin zaruretine vurgu yaparken, ”parlamentolar arasında ilişkilerin gelişmesinin iki ülke arasında ilişkiler ve işbirliğinin gelişmesi ve güçlenmesinde önemli rolünün olacağını söyledi.

Burucerdi, İran ve Türkmenistan iktisadi işbirliği ortak komisyonun düzenlenmesi ümidine de temasla, ortak projelerin bir an önce yürürlüğe girmesi ve gaz intikali boru hattı proje konusunda engellerin ortadan kalkmasının iki ülke arasında ticari ve iktisadi işbirliğinin artmasına vesile olabileceğini söyledi.

Türkmenistan’ın İran büyükelçisi Ahmed Kurbanov da, sözkonusu görüşmede, gaz projeleriyle ilgili olarak teknik sorunların halledilmesi için görüşmelerin ve müzakerelerin iki ülke uzmanları tarafından sürdürülmesinin zaruri olduğunu belirtti.

Türkmenistan büyükelçisi, iki ülke ilişkilerinin gelişme sürecinden memnuniyetini bildirirken, ”iki ülkenin siyasi ve iktisadi çok fazla potansiyele sahip olduğunu belirterek, doğru bir programla bundan iki ülkenin çıkarlarının sağlanması için çaba göstermek gerektiğini’ söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.