HaberlerİranOrtadoğu

Buşehr nükleer santrali Eylül’de üretime geçiyor

İran atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, İran’ın güneyinde yer alan Buşehr nükleer santralinin Eylül ayında üretim çalışmalarına başlayacağını söyledi.

İran atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, Buşehr Nükleer santralinde yaptığı incelemeler sırasında, ” yapılan inceleme ve teçhizat kontrollerinin başarılı olduğunu” hatırlatarak, “şu anda da, santralin genel teçhizat denetimi tamamlanmış bulunmaktadır. Fakat, gerek boyama, gerek duvarlar ve tabanda yapılan çalışmalar ardından Buşehr nükleer santralindeki üretime geçileceğini söyledi.

Nükleer santrallerin, fosil kaynaklı santrallerin aksine bir kaç ay sonra üretime geçebileceğini belirten islami İran atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi , bizim ilk hedefimiz, santrali üretime açmaktır. Doğal süreç içerisinde, tam kapasiteyle hizmete girecektir diye konuştu.

İran atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, Tahran araştırma reaktörü konusuna da işaret ederek, “biz, UAEA ile diyalog halindeyiz, ABD, Rusya ve Fransa da, Tahran araştırma reaktörünün ihtiyaç duyduğu nükleer yakıt için teknik görüşmelere Tahran bildirgesi esasına hazır olduğumuzu bildirdik” diye konuştu.

İran atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi açıklamasında ayrıca, önümüzdeki iki hafta içerisinde Viyana grubu ile görüşmelerin yapılabileceğini belirterek, Viyana grubu ile yapılacak bu görüşmeler karşılıklı güven ortamının oluşması için bir hazırlık olacaktır diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (13) içerik yüklenmiştir.