FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Buşehr Nükleer Santrali – Fotoğraf Galerisi

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Buşehr nükleer santralinin açılmasından önce son testlerin yapıldığını açıklayarak, eylül ayında santralin açılacağını da müjdeledi.

Buşehr nükleer santrali çalışanları ve müdürleriyle görüşen Salihi “bugün Buşehr reaktörünün inişli-çıkışlı tarihinde bir dönüm noktasıdır. Bugün sıcak su testi ile ilgili çok önemli testlerden birini de geride bıraktık” dedi.

Buşehr çalışanlarının gayretlerini takdirle karşılayan Salihi “37 yıllık bir bekleyişten sonra Buşehr nükleer santralinin açılması için tüm olanaklar hazırlandı. Geri dönülmez bir noktaya geldik ve reaktörün açılması için önümüz açık. Buşehr nükleer santrali, İran ve Rusya milletleri arasında derin ve köklü işbirliğinin bir sembolüdür” dedi.

Salihi, barışçıl amaçlarla uranyum zenginleştirilmesinin ihtiyaç ölçüleri dahilinde İran’ın doğal hakkı olduğunu belirterek zenginleştirme işlemlerinin devam edeceğimni ifade etti.

Yılda ülkede 850 bin civarında hastanın bu ilaçlara ihtiyacının olduğunu belirten Salihi, Tahran nükleer reaktörünün ihtiyaç duyduğu uranyumun batılılar tarafından karşılanmasının olumlu cevap bulmadığı için İran’ın da %20 zenginleştirilmiş uranyum çalışmalarını sürdürmeye mecbur kaldığını ve bu çalışmaların devamında ise %20 yakıt ve yine yakıt çubuklarının üretimini sürdüreceğini söyledi.

Salihi, %20 zenginleştirmenin sürekli değil, ihtiyaç durumlarında yapılacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.