HaberlerİranOrtadoğu

Buşehr santrali ile İran’ın nükleer döngüsü tamamlanacak

İran İslam Cumhuriyeti’nin UAEK temsilcisi Ali Asgar Sultaniye, Buşehr santralinin açılmasıyla İran’ın nükleer döngüsünün tamamlanacağını belirtti.

Viyana’da konuşan Sultaniye “uranyum çıkartması, uranyum zenginleştirmesi, reaktörlerin yakıt çubuklarının yapımı ve araştırma reaktörünün yapımı gibi nükleer döngünün tüm aşamaları tam olarak mevcut. Buşehr santralinin hayata geçmesiyle ülkemiz nükleer yakıt döngüsüne sahip ülkeler arasına girecek. Buşehr nükleer santrali projesi, nükleer sanayi tarihinde benzersizdir çünkü 30 yıllık bir gecikmeyle açılıyor. bu gecikme, Batı’nın barışçıl amaçlı teknik bir projeyi yasallaştırma yönündeki mantıksız politikalarından kaynaklıydı” dedi.

Dünyada santrallerin son durumuyla ilgili bir soruya karşılık Sultaniye “şu anda faaliyet gösteren 440 nükleer santralin dünya elektriğinin yüzde 18’ini sağladığı ve 61 santralin de yapılma aşamasında olduğu dikkate alındığında hiç şüphesiz ülkemiz de UAEK tüzüğü gereği bilim ve sanayi potansiyellere ve gerekli altyapıya sahip olması nedeniyle barışçıl nükleer enerjiden yararlanma programlarını geliştirme hakkına sahip” yanıtını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.