AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Buşehr santrali, İran-Rusya işbirliğinin sembolüdür

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad “Buşehr santrali bugün İran’la Rusya arasında yapıcı işbirliğine dair bir sembol haline gelmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Gaz ihracatçısı ülkeler zirve toplantısına katılmak üzere gittiği Moskova’da Kremlin sarayında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüştü.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu görüşmede yaptığı konuşmada, Buşehr atom santralının İran’la Rusya arasında yapıcı bir işbirliğine dair iyi bir örnek ve sembol haline geldiğini vurgulayarak “Bu örneği geliştirip, yeni santraller kurabiliriz” diye ilave etti.

Ahmedinejad daha sonra “Bu konuda ilk görüşmeler yapıldı ve artık işin başlatılması için sizin direktifiniz bekleniyor” dedi.

Ahmedinejad ayrıca, İran’la Rusya’nın gaz ve petrol alanlarında çok iyi anlaşmalar içerisinde olduklarını ifade ederek “Bu mutabakatın icraya dönüştürülmesi lazım” diye konuştu.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin de yaptığı konuşmada, İran’la Rusya’nın en fazla gaz kaynağına sahip olan ülkeler olduklarını ve bunun da ortak menfaatler için bir temel oluşturduğunu hatırlatarak “Bugün ikili ilişkiler ve bölgedeki şartları görüşme imkanı mevcut” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.