HaberlerİranOrtadoğu

Buşehr santrali zamanında açılmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest Rusya’ya, Buşehr nükleer santralinin zamanında açılması konusunda kararlı olmaları ve kamuoyunu bundan fazla tahrik etmemeleri tavsiyesinde bulundu.

Bu yılın (İran takvimine göre) son haftalık basın toplantısında Buşehr nükleer santralinin İran’ın son büyük projesi olmayacağını ve İran’ın ihtiyacı olan 20 bin megavat nükleer elektrik üretimi için Buşehr santrali ölçüsünde 20 santrale daha ihtiyacı olduğunu vurgulayan sözcü “santral yapım gücüne sahip olan, bu konuda hızlı girişimlerde bulunan ve sözün eri olan bir ülke varsa İran’ın sonraki büyük projelerin anlaşmalarına katılabilecekler” dedi.

Mihmanperest “ancak eğer bir müteahhit teknik nitelik açısından işini iyi yapamaz veya işinde çok gecikme yaşadığı anlaşılırsa İran’ın, sonraki büyük projelerin anlaşmalarını başka ülkelerle yapması da doğal olacak. Rusya’nın bu iş için sahip olduğu potansiyeller dikkate alındığında gelecekte İran’da gerçekleşecek projelere karşı azim ve iradesini gösterecek” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.