HaberlerİranOrtadoğu

Buşehr santraline yakıt yerleştirme işlemi yarın yapılacak

İran’ın güneyindeki Buşehr nükleer santraline, nükleer yakıt yerleştirme işlemi için geri sayım başladı. İran halkının yıllardır beklediği, Buşehr nükleer santrali için reaktöre yakıt yerleştirme işlemi yarın yapılacak.

İran atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, Buşehr nükleer santralinin dışında bulunan nükleer yakıtın, UAEA denetçilerinin denetiminde, reaktörün yakıt havuzuna yerleştirileceğini söyledi.

İran atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, Buşehr nükleer santrali reaktörünün yakıt havuzuna, nükleer yakıt yerleştirme işleminin yaklaşık 8 gün süreceğini ve bu süre içerisinde , 163 nükleer yakıt ünitesinden 82 ton nükleer yakıtın reaktör yakıt havuzuna yerleştirileceğini dile getirdi.

Hatırlanacağı gibi, Buşehr Nükleer santralin müteahhitliğini üstlenen Rusya, iki yıl önce, İran’a teslim etmişti. Nükleer yakıtı, reaktör yakıt havuzuna yerleştirme işlemi sırasında müteahhit firma rusatom şirketi başkanı Sergei Krinko da hazır bulunacak. Yakıt yerleştirme öncesinde Sergei Krinko santralde bir dizi incelemelerde bulundu.

İran’ın Buşehr nükleer santrali, dünya kamuoyunda başta siyasi olmak üzere muhtelif boyutlarıyla tanınmaya başlandı. ABD ve batılı ülkelerin destek ve teşvikleriyle diktatör Saddam Hüseyin’in saldırısıyla başlayan ve 8 yıl süren zorunlu savaş döneminde bir kaç kez bombalandı. Savaş sonrası yeniden inşa çalışmaları başlatılan nükleer santralin işletilmeye sokulmasının önlenmesi için uluslar arası muhtelif yaptırımlar da uygulandı.

Rusatom şirketi başkanı Sergei Krinko yaptığı açıklamada, Buşehr nükleer santralin hizmete girmesine destek vererek, “Buşehr nükleer santrali her türlü askeri saldırıya karşı güvenlikli ve elektrik üretimin dışında bir programının bulunmadığını batılı ülkelerin bu konuda da emin olması gerekir” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.