HaberlerİranOrtadoğu

Buşehr santralinin çalışması zenginleştirmeyi engellemez

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Kazım Celali, Buşehr santralinin devreye girmesinin, zenginleştirme sürecinin durdurulmasına sebep olmayacağını vurguladı.

Beyaz saray sözcüsünün Buşehr santrali ile ilgili açıklamasına tepki gösteren milli güvenlik ve dış politika komisyonu sözcüsü Celali, İran’ın NPT üyesi olduğundan tüm üye ülkelerin haklarına sahip olduğunu vurguladı.

Celali, Buşher nükleer santralinin bin megavatlık bir santral olduğunu, meclisin ise hükümeti 20 bin megavat elektrik enerjisi üretmekle görevlendirdiğini, bu yüzden yeni santraller ve ona göre nükleer yakıtın gerektiğini ve yine bu yüzden Buşehr santralinin devreye girmesinin uranyum zenginleştirme sürecini durduramayacağını kaydetti.

Beyaz saray sözcüsü açıklamasında İran’ın aldığı yeni nükleer yakıtla artık uranyum zenginleştirmeye ihtiyacının olmadığını ileri sürmüştü.

Celali ayrıca Tahran nükleer araştırma reaktörü macerasının, nükleer yakıt konusunda batıya asla güvenilemeyeceğini ortaya koyduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (22) içerik yüklenmiştir.