FilistinHaberlerOrtadoğu

Büyük Dönüş Yürüyüşü Bugün ‘Yaralılara Vefa’ Gösterileriyle Devam Etti

Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri kapsamında bugün ‘Yaralılara Vefa Cuması’nda Gazze’nin doğu sınırında yapılan gösterilere işgal güçlerinin gerçek mermi ve göz yaşartıcı bombalarla saldırmaları sonucu bazı göstericilerin yaralandığı belirtildi.

Filistin tv’nin bölgedeki muhabirlerinin sahadan ve Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan aldıkları bilgilere göre şimdiye kadar 6 kişi yaralandı.

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 13’üncü cuması olan ‘Yaralılara Vefa Cuması’nda bugün (22 Haziran) sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi Gazze’nin doğu sınırında kurulan beş eylem çadırına akın etmeye başladı.

Cuma namazından sonra gösterilerine başlayan ve ikindi vaktinde yoğunlaştıran gençlerden bazıları işgalci keskin nişancı askerlerin görüş mesafesini kapatmak için lastik yakmaya başlarken, diğer bazıları da balon ve uçurtmalarla Gazze çevresindeki Yahudi yerleşkelerine yanıcı madde gönderdiler.

Büyük Dönüş Yürüyüşü ve Kuşatmayı Kırma Yüksek Heyeti tarafından daha önce yapılan açıklamada ‘Yaralılara Vefa Cuması’ adıyla bugün yapılacak faaliyetlerin ikindiden sonra başlayıp akşam on dokuz otuzda son bulacağı duyurulmuştu.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde şimdiye kadar 142 kişi işgal askerlerinin ateşiyle şehit olurken 15 biden fazla kişi de yaralandı.

Diğer taraftan Filistinli gençlerin Gazze sınırının diğer tarafındaki yerleşkelerin tarım arazilerine ve otlaklarına gönderdikleri uçurtma ve balonların yangınlara neden olduğu belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.