FilistinHaberlerOrtadoğu

Büyük Dönüş Yürüyüşü Faaliyetleri Gazze Sınırında Devam Ediyor

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 14’üncü cumasında bugün (29 Haziran) Gazze halkının ‘Gazze’den Batı Yaka’ya; Kan Birliği ve Ortak Gelecek’ başlığıyla düzenlenen faaliyetlere katılmak için sınırda kurulan eylem çadırlarına akın ettiği belirtildi.

Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerini ilk günden beri sahada takip eden ve gelişmeleri an be an kamuoyuna aktaran Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri verdikleri bilgide, binlerce kişinin öğleden sonra yapılacak faaliyetlere iştirak etmek için yollara düştüklerini ifade ettiler.

Filistin tv muhabirlerinin bildirdiğine göre, işgal güçleri sınıra yaklaşmaya çalışan gençlere ateş açıp göz yaşartıcı bomba yağdırırken, Filistinli gençler keskin nişancıların görüş mesafesini kapatmak için lastik yakıp sınırın diğer tarafına kuyruğuna yanıcı madde bağlanmış balon ve uçurtma gönderdiler.

Gazze’den gönderilen uçurtma ve balonlar nedeniyle şimdiye kadar Siyonist yerleşimcilere ait tarım arazilerinde ve meralarda 5 noktada yangın çıktığı belirtildi.

Daha önce açıklama yapan Büyük Dönüş Yürüyüşleri ve Kuşatmayı Kırma Çadırları Ulusal Heyeti, halkı bu Cuma yapılacak faaliyetlere ciddi bir katılım göstermeye davet etmişti.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri Gazze’nin doğu sınırında kurulan eylem çadırlarında devam ediyor.

İşgal güçlerinin barışçıl gösteri düzenleyen masum ve korumasız halka ateş açmaları sonucu şimdiye kadar 140 kişi şehit oldu, 15 binden fazla kişi de yaralandı.

Filistinler bu gösterilerle daha önce zorla çıkarıldıkları yurtlarına geri dönmelerinin sağlanmasını, bu konuda BM’nin aldığı ve mültecilerin yurtlarına geri dönmelerini öngören 194 nolu kararın uygulanmasını ve Gazze’ye uygulanan zalim ambargonun kaldırılmasını talep ediyorlar.  

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.