HaberlerİranOrtadoğu

Büyük Dönüş Yürüyüşü Gösterilerinde 2 Kişi Şehit Oldu Yüzlerce Kişi de Yaralandı

Siyonist işgal güçlerinin bugün (7 Eylül Cuma) ikindiden sonra Gazze sınırında yapılan Büyük Dönüş ve Gazze Üzerindeki Kuşatmayı Kırma Yürüyüşlerine katılan savunmasız halka ateşli silah ve göz yaşartıcı bombalarla saldırması sonucu ilk belirlemelere göre 2 kişi şehit oldu, 30’u gerçek mermilerle olmak üzere 210 kişi de yaralandı.

Yürüyüş bölgesinde bulunan Filistin tv muhabirleri verdikleri bilgide, Rafah’ın doğusunda işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu göğsünden yaralanan bir gencin şehit olduğunu belirttiler.

Gazze halkı, “Trump! İstemesen de Döneceğiz” sloganıyla bugün 24’cü cumasına giren Büyük Dönüş Yürüyüşlerine katılmak için sınırdaki eylem çadırlarına oradan da sınıra yürüdü.

Gazze sınırından sadece birkaç yüz metre ötede mevzilenen işgalci keskin nişancıların görüş mesafesini kapatmak için gençlerin lastik yaktıkları görülürken, başka gençler de hazırladıkları yakıcı balonları Gazze sınırı yakınlarındaki Yahudi yerleşkelerine gönderdiler.

Sınırdaki gösteri faaliyetlerini organize eden Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Çadırları Ulusal Heyeti daha önce yaptığı açıklamada, bugün ikindiden sonra Gazze sınırında yapılacak faaliyetlere halkın katılım göstermesini talep etti.

Açıklamada Filistin halkının Kudüs’teki sabit hakkıyla, pazarlık konusu yapılamayacak olan başta geleceğini belirleme ve başkenti Kudüs olacak bağımsız devletini kurma hakkına bağlı olduğu ifade edildi.

Gazze halkı 30 Mart’tan bu yana Cuma günleri sınırda kurulan eylem çadırlarına gelerek dönüş hakkını ifade etmek için barışçıl gösteriler düzenliyor.

Masum ve savunmasız insanların yaptığı barışçıl gösterilere tahammülü olmayan işgal güçleri keskin nişancılar aracılığıyla ateşli silahlarla ve göz yaşartıcı bombalarla halka zarar veriyor. Saldırılar neticesinde şimdiye kadar 172 kişi şehit olurken, 18 bin kişi de yaralandı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.