FilistinHaberlerOrtadoğu

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde 1 Filistinli daha şehit oldu

Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında dün (6 Temmuz Cuma) Gazze sınırında yapılan faaliyetlere göz yaşartıcı bomba ve gerçek mermilerle saldıran işgal güçleri bazı göstericileri yaraladılar. Saldırıda 22 yaşında bir Filistinlinin şehit olduğu bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin bölgede bulunan muhabirleri Sağlık Bakanlığına dayandırarak verdikleri bilgide, dün yapılan gösterilerde 140 kişinin de işgal askerlerinin ateşi ve attıkları gaz bombalarıyla yaralandığını ifade ettiler.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, binlerce kişinin Gazze sınırında kurulan eylem çadırlarına akın ettiğini belirterek, vatandaşların çadırlara gelir gelmez işgal güçlerinin göz yaşartıcı bomba atmaya başladıklarını, buna karşılık Filistinli gençlerin de keskin nişancıların görüş alanını kapatmak için lastik yaktıklarını kaydettiler.

Muhabirlerin verdiği bilgiye göre, işgal askerleri sağlık ekiplerini de hedef alarak yaralılara müdahale etmelerini engellemeye çalıştılar.

Diğer taraftan Filistinli gençler, Yahudi yerleşimcilerin kabusu haline gelen ucuna yanıcı madde bağlanmış balon ve uçurtma göndermeye de devam ediyorlar.

Bu arada Büyük Dönüş Yürüyüşü Yüksek Heyeti, Filistin milletinin, Amerika, ırkçı İsrail ve bu rejimle ilişkileri normalleştirmeye çalışan bazı ülkelerin Kudüs ve Filistin toprakları üzerindeki oyunlarının hayata geçmesine izin vermeyeceğini ve Kudüs’ün ebedi olarak Filistin’in başkenti olarak kalacağını bildirdi.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine ateşli silahlarla sert müdahale eden işgal güçleri şimdiye kadar 144 kişiyi şehit edip, 15 000’den fazla kişiyi de yaraladılar.

Tamamıyla barışçıl olan gösterilerde Filistinliler zorla çıkarıldıkları topraklarına geri dönme haklarını ve mültecilerin zorla çıkarıldıkları topraklarına geri dönmelerini ön gören BM’nin 194 nolu kararının uygulanmasını talep ediyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (22) içerik yüklenmiştir.