FilistinHaberlerOrtadoğu

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 15’inci Haftasında 35 Kişi Yaralandı

Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında bugün (6 Temmuz Cuma) Gazze sınırında yapılan faaliyetlere göz yaşartıcı bomba ve gerçek mermilerle saldıran işgal güçleri bazı göstericileri yaraladılar.

Filistin tv’nin bölgede bulunan muhabirleri Sağlık Bakanlığına dayandırarak verdikleri bilgide, bugün yapılan gösterilerde 35 kişinin işgal askerlerinin ateşi ve attıkları gaz bombalarıyla yaralandığını ifade ettiler.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, binlerce kişinin Gazze sınırında kurulan eylem çadırlarına akın ettiğini belirterek, vatandaşların çadırlara gelir gelmez işgal güçlerinin göz yaşartıcı bomba atmaya başladıklarını, buna karşılık Filistinli gençlerin de keskin nişancıların görüş alanını kapatmak için lastik yaktıklarını kaydettiler.

Muhabirlerin verdiği bilgiye göre, işgal askerleri sağlık ekiplerini de hedef alarak yaralılara müdahale etmelerini engellemeye çalıştılar.

Diğer taraftan Filistinli gençler, Yahudi yerleşimcilerin kabusu haline gelen ucuna yanıcı madde bağlanmış balon ve uçurtma göndermeye de devam ediyorlar.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine ateşli silahlarla sert müdahale eden işgal güçleri şimdiye kadar 144 kişiyi şehit edip, 15 000’den fazla kişiyi de yaraladılar.

Tamamıyla barışçıl olan gösterilerde Filistinliler zorla çıkarıldıkları topraklarına geri dönme haklarını ve mültecilerin zorla çıkarıldıkları topraklarına geri dönmelerini ön gören BM’nin 194 nolu kararının uygulanmasını talep ediyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.