Latin Amerika

Büyük Şeytan ABD Uşağı Guaido’dan Avrupa’ya Çağrı: Maduro Yönetimine Daha Sert Yaptırımlar Uygulayın

Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, Avrupa ülkelerine, Nicolas Maduro yönetimine karşı daha sert mali yaptırımlar uygulamaları çağrısında bulundu.

Juan Guaido yaptırımların sertleştirilmesinin, Venezuela halkının parasının rejim muhaliflerinin öldürülmelerinde kullanılmasının önlemesine yardımcı olacağını söyledi.

Guaido bu açıklamaları Alman Der Spiegel dergisine yaptı. Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Çarşamba günü Almanya Büyükelçisi Daniel Kreiner’i sınır dışı edeceklerini açıklamıştı.

Arreaza bu karara gerekçe olarak, Kreiner’in ülkenin içişlerine karışmasını göstermişti. “İstenmeyen kişi” ilan edilen ve ülkeden ayrılması için 48 saat süre verilen Kreiner, kendisini geçici devlet başkanı muhalif lider Juan Guaido’yu Pazartesi günü Caracas Havaalanı’nda karşılayan yabancı diplomatlar arasındaydı.

Juan Guaido ise Kreiner’e Caracas’ta kalması çağrısı yapmış, Maduro’nun “yasa dışı şekilde devlet başkanlığı koltuğunda oturduğunu” savunmuştu.

Venezuela’da mahkemenin hakkında seyahat yasağı kararı alması nedeniyle, Guaido’nun bazı Latin Amerika ülkelerine yaptığı geziden sonra ülkeye nasıl giriş yapacağı ve hükümetin ne şekilde tepki vereceği merak ediliyordu.

Guaido, muhaliflerin çoğunlukta olduğu Ulusal Meclis’in başkanı olarak 23 Ocak’ta kendisini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu istifaya çağırmıştı. Guaido’yu Venezuela’nın meşru devlet başkanı olarak tanıyan 50’den fazla ülke arasında Almanya da yer alıyor.

Bu arada, Venezuela’da çalışan Amerikalı bir gazeteci, Veneuzelalı karşı istihbarat ajanları tarafından gözaltına alındıktan sonra sınırdışı edildi.

Miami’deki bir televizyon kanalı ve bazı diğer medya kuruluşları için çalışan Cody Weddle ve Venezuela vatandaşı asistanı Carlos Camacho, 12 saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Venezuela Gazeteciler Sendikası, şu ana dek bu yıl 36 gazetecinin gözaltına alınıp, daha sonra serbest bırakıldığını açıkladı.

Caracas yönetimi geçen hafta da Amerikan Univision televizyonu için çalışan bir grup gazeteciyi sınırdışı etmişti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Juan Guaido’nun ülkeye dönmesinin ardından dün yaptığı ilk konuşmada görevden ayrılmasını isteyenleri yenilgiye uğratma sözü verdi ve halkı yeni protesto gösterileri için Cumartesi günü sokağa çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.