FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Büyük Şeytan Amerika Hamas’a Yönelik Düşmanca Tutumunu Sürdürüyor

ABD Temsilciler Meclisi, “sivilleri kalkan olarak kullandığı” iddiasıyla İslamî Direniş Hareketi (Hamas) aleyhinde hazırlanan kanun tasarısını kabul etti.

Temsilciler Meclisi’nin hareketin Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’yi terör listesine almasından sonra bu kararı alması Amerika idaresinin Hamas’a yönelik baskılarının bir halkası olarak değerlendirildi.

Temsilciler Meclisi’ndeki Dış İlişkiler Komisyonunun hazırladığı yasa tasarısı Hamas hareketinin, uluslararası hukuka göre insan hakları ihlali olan ve terör eylemi olarak kabul edilen sivilleri kalkan olarak kullanma suçlamasıyla kınanmasını öngörüyor.

Yasa tasarısında Amerika Başkanı Trump, Hamas’a uluslararası yaptırımların uygulanmasına yönelik bir karar alması için BM’deki temsilcisini harekete geçirmeye teşvik ediliyor.

Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısının uygulanması için tasarının Senato’dan geçmesi ve ardından Trump tarafından imzalanması gerekiyor.

Washington geçen ayın sonlarında Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’yi hareketin askeri kanadı El-Kassam Tugayları’yla ilişkisi olduğu iddiasıyla terör listesine almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (11) içerik yüklenmiştir.