HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Caber Ensari Lübnan meclis başkanıyla görüştü

İran dışişleri bakanının üst düzey yardımcısı Caber Ensari, dün Lübnan meclis başkanı Nebih Berri ile görüştü.

İRNA’nın haberine göre, Ensari, sözkonusu görüşmede İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasından sonra dost ülke liderlerine gönderdiği mesaj ve İran’ın tutumuna temasla, ‘İran’ın nükleer anlaşmaya, ancak diğer tarafların (4+1 ülkeleri ) anlaşmadan doğan kazanımlarının temin edilmesi ve garanti edilmesiyle kalacağını’ söyledi.

Ensari, Suriye buhranının siyasi yolla çözümüyle ilgili olarak İran’ın çabalarının sürdüğünü ve bu doğrultuda bölgesel işbirlikleri ve ilişkilerin arttığını söyledi.

Sözkonusu görüşmede Lübnan meclis başkanı Nebih Berri de, İran’ın, nükleer anlaşmaya bağlı kalan ülkelerle anlaşmayı sürdürmesine destek verdiklerini bildirirken bu arada İran cumhurbaşkanının çeşitli ülkelerin liderlerine İran’ın tutumuyla ilgili mesaj göndermesini de hekimane bir girişim ve tutum olarak niteledi.

Berri, bölgesel krizler özellikle Yemen krizinin bir an evvel çözülmesi gerektiğini belirterek, bölgesel işbirliğinin gelişmesi zaruretine vurgu yaptı.

Bu arada Caberi Ensari dün Lübnan dışişleri bakanı ile de görüştü. Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, İran ve Lübnan gibi bölge ülkelerine uygulanan baskıların amacının hegemonya sağlamak olduğunu söyledi.

Basil, 2000 ve 2006 yıllarında Lübnan’ın Siyonist rejim karşısında elde ettiği zaferlere ve tekfirci terörizm karşısında elde edilen zaferlere değinerek bu şartlarda bölge ülkelerinin yan yana ve düşman karşısında durmaları gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.