DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Caberi Ensari: İran Dünya Kızılhaç Örgütü ile işbirliğine hazır

İslami İran dışişleri bakanının üst düzey yardımcısı Hüseyin Caberi Ensari, İran’ın Dünya Kızılhaç Örgütü ile bölgedeki buhranlarda insani facia boyutunun azaltılması konusunda işbirliğine tam olarak hazır olduğunu söyledi.

Ensari, dün sosyal paylaşım kanalındaki hesabından yaptığı açıklamada, Tahran’da Kızılhaç Örgütü’nün Ortadoğu’da uluslararası operasyon koordinatörü Valerie Petitpierre ile görüşmesinde, Suriye ve Yemen buhranlarında insani facia boyutlarının azaltılması konusunda İran ve Kızılhaç Örgütü arasında işbirliği konusunu ele aldıklarını bildirdi.

İran dışişleri bakanının siyasi işlerdeki üst düzey yardımcısı, Suriye’de tutuklular ve Suriye savaşında kaybolanlar meselesinin İran açısından son derece önemli olduğunu ve bu konuların halledilmesinin İran açısından öncelikli konu olduğunu bildirdi.

Caberi Ensari, Suudi rejimi ve işbirlikçilerinin saldırıları sonucu Yemen’de yaşanan insani facia ve bu ülkenin muhasara altında olmasından dolayı insani felakete de temasla, İran’ın Yemen ve bölgenin diğer buhranlarında insani facianın azaltılması için Kızılhaç Örgütü ile her türlü işbirliğine hazır olduğunu kaydetti.

Sözkonusu görüşmede Dünya Kızılhaç Örgütü yetkilisi de, İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye Yemen başta olmak üzere bölge buhranlarında insani facianın azaltılması konusunda gösterdiği yardım ve işbirliğine teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.