ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Cabiri Ensari: Arabistan’ın bölgedeki siyaseti saldırgandır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, muhafazakar dış siyasetten uzaklaşan Arabistan’ın bölgesel siyasetinin saldırgan bir siyaset konumunu aldığını bildirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hüseyin Cabiri Ensari dün Fars haber Ajansına yaptığı açıklamada, tahran-Riyad arasındaki gelişmelere temasla, Suudi rejiminin son dönemde artık ılımlı ve muhafazakar siyaset ilkelerinden uzaklaştığını, saldırganca bir siyaset izlemeye başladığını bildirdi.

Pakistan başbakanının İran-Riyad arasında arabuluculuk amacıyla Tahran’ı ziylaret etmesine de değinen Cabiri Ensari, bu ziyaretin Pakistan başbakanı’nın talebi üzerine gerçekleştiğini ve Nevaz Şerif’in bu girişimlerinin başarılı olmasının ise Suudi rejiminin kendi izlediği siyasetleri gözden geçirmesine bağlı olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabiri Ensari, İİT’nin üzerinde konsensüs sağlanmayan Ciddi birdirisi, sırf bir ülkenin hedeflerine hizmet ettiğini belirtti.

Ensari, üzerinde konsensüs sağlanmayan Cidde bildirisini esefle karşıladıklarını, bu tür hareketlerin aslında Arabistan’ın tefrikacı politikaları ve terörü desteklemesi gibi tutumunu örtbas etmeyi hedeflediğini kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca Suriye krizinin çözümlenmesi yönünde sürdürülen çabalara da değinerek, İran’ın Suriye krizinin daha ilk başından itibaren, Suriye halkının iradesine saygı, dış müdahalenin baskıcı tutumuna muhalefet ve siyasi amaçlara ulaşmak yönünde terörizmin bir araç olarak kullanılmak istenmesi gibi üç temele karşı olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.